Jak se učit anglicky doma? Paralelní učení a mozkové hemisféry, jak to s nimi je?

Dnes vám předám tipy, jak se učit angličtinu doma.

Nejefektivnějším způsobem jak se učit anglický jazyk je obklopit se jím ze všech stran. S jazykem "žít". Počínaje anglickým rádiem (např. BBC), díváním se na filmy a seriály v angličtině, učením v jazykových kurzech, využíváním angličtiny v práci po přestěhování se do cizí země. Pod tímto vším si představujete velké investice času, peněz a nepohodlí? Máte pravdu. Jsou to nepohodlné i když účinné metody, ale určitě lepší je využít brain - friendly metody. Naše tipy na nenáročné učení angličtiny jsou:

1) Na filmy a seriály se dívejte s českými titulky, podvědomě si budete spojovat významy. Tomuto se říká aktivní poslouchání a metodu zformulovala paní Birkenbihlová.

2) Radio si pouštějte jako kulisu, když jedete v autě, nebo doma u vaření, sledování televize (klidně v českém jazyce). Tím přivyknete přízvuku a pochytíte slova. Důležité u této aktivity je NEBÝT aktivní, je to pasivní poslouchání a učíte se podvědomě.

Metodu pasivního poslouchání můžete sloučit s dalším studiem, a to s jakoukoli jinou aktivitou, kterou budete dělat naprosto vědomě, například učení se na zkoušku z předmětu statistika, nebo vaření, sledování napínavého filmu, hádka s manželem, rozhovor s přítelkyní atd. Spojení dvou aktivit, při kterých se cokoli učíte, se říká paralelní učení.

Jak funguje paralelní učení?

Nejdříve si musíme přiblížit, jak fungují mozkové hemisféry. Levá mozková hemisféra pracuje při řešení problémů krok za krokem, velmi detailně - věnuje se při řešení problémů vždy jen jedné věci. V levé polovině mozku je také oblast pro řeč a tato polovina mozku pracuje vědomě.

Zato pravá polovina mozku je častěji spojovaná s podvědomím, které může nasávat znalosti ve velkém množství bez vašeho úsilí. Pravá polovina mozku pracuje rozvětveně, tzn. že při řešení problémů se soustředí na vícero cest, nejen na jednu detailně. Možnosti řešení u pravé hemisféry se větví do nekonečna.

Každopádně u paralelního učení je cílem zkombinovat tyto dva principy. Dejte šanci svému mozku využít jeho potenciál! Učte se HLAVNÍ ČINNOST vědomě a ČINNOST V POZADÍ nevědomě.

Untitled design(2)

Třeba zaregistrujete pokrok v angličtině, když tuto metodu budete využívat. Pokud vám pokrok nebude stačit, zkuste naše brain - friendly kurzy, anebo alespoň metodu paní Birkenbihlové doma.

Sežeňte si poslech s textem. Pod text si pište české významy slovíček (využijte např. online překladač, ale pouze u jednotlivých slov) a poté si pouštějte poslech a AKTIVNĚ čtěte text v českém jazyce. Potom, co budete rozumět všemu textu - propojí se u vás význam s mluveným slovem v angličtině (+ podvědomě se učíte, jak vypadá psaný text v angličtině) si dejte pauzu, během které můžete poslouchat (nebo neposlouchat?) lekci v POZADÍ.

Tímto odstavcem jsem shrnula první 3 kroky metody učení jazyka paní Birkenbihlové, kterou můžete provozovat i doma. Pokud vám ovšem lenošení říká víc a nedokážete se donutit začít s tím sami, anebo potřebujete při výuce pomoc, přihlaste se do našich kurzů.

Přeji krásné podzimní dny :)

Za Efektivní metodu Romana